Početna strana > Hronika > Jorgovanka Tabaković: Fond za razvoj prikriveno prerasta u banku
Hronika

Jorgovanka Tabaković: Fond za razvoj prikriveno prerasta u banku

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 30. septembar 2010.

Potpredsednica Glavnog odbora Srpske napredne stranke Jorgovanka Tabaković danas je kritikovala Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o Fondu za razvoj Republike Srbije, ocenjujući da bi njegovo usvajanje imalo nesagledive negativne posledice po srpsku ekonomiju

Tabaković je na konferenciji za novinare rekla da potpredsednik vlade i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić nastavlja da funkcionisanje državnih preduzeća prilagođava svojim političkim potrebama.

Ona je istakla da se Predlogom zakona, pored izmeštanja sedišta u Niš, proširuje delatnost fonda na podsticanje izvoza i razvoj infrastrukture, ali i da fond na taj način prikriveno prerasta u banku za razvoj i otvara mogućnost da dobije filijale u drugim gradovima.

Fondu se, prema njenim rečima, omogućava i sticanje akcija i udela na osnovu pravnih poslova, uključujući i konverziju potraživanja. "Ono što je država dala kao kredit pa joj nije vraćeno, država sad može da pretvori u svoje akcije do kojih može da dođe Fond za razvoj. Konverzija potraživanja znači da vlada daje saglasnost da se neizmireni dugovi pretvore u akcije, što je suprotno privatizaciji", objasnila je Tabaković.

Ona je dodala da Upravni odbor fonda odlučuje o investiranju hartija od vrednosti kojima se trguje na organizovanom tržištu, što otvara veliki prostor za manipulaciju, jer fond raspolaže ogromnim finansijskim sredstvima, kojima može da kreira cenu hartija od vrednosti.

"Upozoravmo, neko će sutra kupiti te akcija i postati vlasnik Srbije za male pare, čime dolazimo u opasnost da najbitnije firme i gigante u Srbiji kupuje ko hoće. Zapitajte se koliko RTB 'Bor' ima dugovanja prema fondu i kolika će to biti 'konverzija potraživanja'. Kupovinom akcija fonda, kupili ste Bor. Da li se ovo sprema Nacionalna štedionica dva", rekla je Tabaković.

Na konferenciji je rečeno da po pravilniku poslovanja na berzi, član berze ne sme da učestvuje u veštačkom uspostavljanju cena hartija od vrednosti. "Kakvu poruku šaljemo stranim investitorima kad cena akcije može da fluktuira u zavisnosti od odluke predsednika Upravnog odbora da li će da kupi ili proda akcije", zapitala se ona.

Ona je dodala da član četiri predloga zakona omogućava fondu da kredite i garancije odobrava i privrednim subjektima u državnom vlašništvu, "što je prikrivena subvencija, jer ako državno preduzeće dobije kredit od fonda, a ne vrati ga, postaje dokapitalizovano".

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner